Inainte de meciul cu Chelsea, toata presa scria despre asemanarile dintre Mourinho si fosta sa echipa. Chiar daca parea ca fostul antrenor al alb-albastrilor stie totul despre fosta sa echipa, se pare ca in teren lucrurile au stat cu totul diferit. Manchester United inca nu reuseste sa isi revina nici in acest sezon si risca pentru al doilea an la rand sa nu participe in Liga Campionilor.

Diavolii rosii nu reusesc sa iasa din criza dupa plecarea lui sir Alex Ferguson. In aceasta seara Chelsea a aplicat o „corectie” de neuitat diavolilor rosii. Antonio Conte reuseste sa faca ce n-a facut sezonul trecut Mourinho la Chelsea si inca surprinde prin rezultate foarte bune care ii duc pe alb-albastrii in primele pozitii la doar 1 puncte de primele clasate.

Chelsea a deschis scorul inca din primele secunde de joc. Pedro a marcat cel mai rapid din acest sezon de Premier League, chiar in secunda 30 a jocului. Gazdele si-au dublat avantajul in minutul 21 dupa o eroare in careu cand Cahill a ramas singur cu portarul si a inscris fara probleme.

Dupa pauza United nu a reusit sa isi revina si Chelsea a continuat sa contraatace cu succes in minutul 62 cand Hazard a dus scorul la 3-0. Dupa 8 minute de joc, Kante a inchis tabela la 4-0 in favoarea gazdelor.

Manchester United trebuie sa isi revina cat mai rapid deoarece principalele contracandidate la primele pozitii au luat un avans considerabil. In acest moment diavolii rosii sunt pe pozitia a saptea in clasament, acumuland doar 14 puncte in 9 etape. Chelsea este pe locul 4 la doar un punct in spatele celor 3 echipe care conduc clasamentul in acest moment: Manchester City, Arsenal si Liverpool.

La finalul meciului Mourinho i-a transmis un mesaj la ureche omologului sau de la Chelsea in care i-a transmis ca asa ceva nu se face la 4-0, e umilinta. Se pare ca antrenorul s-a simtit umilit chiar pe terenul unde a reusit cele mai multe performante.

Pentru Chelsea urmeaza meciul din cupa cu West Ham United, in timp ce United va avea inca un derby de foc cu rivala din oras, Manchester City.