Johanna Konta o bate pe Agnieszka Radwanska la Sydney International

96

Numarul 1 britanic in tenisul feminin Johanna Konta a castigat la Sydney International cu o victorie fabuloasa de 6-4 6-2 in fata jucatoarei Agniewzka Radwanska in Australia.

Tenismena britanica de 25 de ani a dominat-o pe jucatoarea de pe numarul 3 mondial Radwanska cu cateva retururi uimitoare si cu o forta mare de lovire a mingii. In acest fel a castigat convingator cel de-al doilea set al partidei.

Konta a finalizat meciul cu un as si astfel si-a castigat de drept cel de-al doilea titlu de tur WTA din cariera.

Cele mai bune momente ale lui Konta din primul set includ un as la a doua serva si cateva lovituri foarte puternice. In ceea ce priveste cel de-al doilea set al meciului cu poloneza, Konta a terminat-o pe Radwanska in primele momente pana a ajuns la scorul de 4-0 si a incheiat in cele din urma partida cu cel de-al saptelea ei as care i-a adus si victoria intr-o ora si 21 de minute de joc.