Celta Vigo o elimina cu usurinta pe Valencia din Copa del Rey, dupa 4-1 pe Mestalla

44

Valencia a inceput noul an in acelasi ritm de pana acum, adunand rezultate negative. Celta Vigo a castigat fara prea mare dificultate partida cu Valencia din Copa del Rey, rezultatul final fiind 4-1.

Valencia a inceput meciul din Cupa Spaniei cum nu se putea mai prost, primind 3 goluri inca din primele 19 minute chiar pe Mestalla. Prima partida a Valenciei fara Cesare Prandelli, demis in urma cu cateva zile, nu a adus nimic nou in jocul portocaliilor.

O lovitura de pedeapsa a lui Iago Aspas a deschis scorul pe Mestalla, iar la scurt timp fundasul Javi Jimenez si-a trimis mingea in proprie poarta, Celta dublandu-si avantajul. In minutul 19 Daniel Wass a dus scorul la 3-0.

Valencia incepuse sa spere dupa ce Dani Parejo a inscris dintr-un penalty, insa revenirea nu s-a produs. John Guidetti a stabilit scorul final in minutul 75 inscriind din nou pentru galicieni.