Astra Giurgiu a pierdut calificarea in optimile Europa League

100

Meciul de aseara dintre KRK Genk – Belgia si Astra Giurgiu – Romania, care a avut loc acasa la echipa belgiana, s-a finalizat cu scorul de 1-0 pentru gazde, asta insemnand eliminarea din cupele europene pentru romani.

A fost un meci echilibrat in care Astra Giurgiu a avut sansa ei. A ratat o ocazie uriasa in minutul 41, cand Constantin Budescu a sutat peste poarta. Gazdele nu au avut prea multe ocazii clare.

Astra a solicitat si doua lovituri de la 11 metri, insa arbitrul olandez al intalnirii a ramas impasibil in fata romanilor. Gazdele au dat lovitura in minutul 67, cand Alejandro Pozuelo a transformat un sut spectaculos, o lovitura libera usor acordata de centralul partidei.

La reusita golului inscris de Genk a contribuit si plasamentul gresit al portarului Silviu Lung, care a fost pacalit de traiectoria mingii.

Spre finalul partidei, antrenorul Sumudica a fost trimis in tribune din cauza comportamentului sau deplasat.

In acest fel, Astra Giurgiu a pierdut calificarea in optimile Europa League.

Sursa foto: ziarmm.ro